İzmir bilişim hukuku - suçları (sosyal medya) avukatı, siber suçlar avukatı ücretiİzmir ve çevresinde bilişim suçları ile karşı karşıya kalan kişiler, siber suçlar avukatı ve sosyal medya avukatı araştırmaları gerçekleştiriyor.


Bilginin teknolojik ve elektronik araçlar kullanılarak aktarılması anlamına gelen bilişim, pos cihazları, bilgisayar, cep telefonu, tablet ve buna benzer elektronik araçlar kullanılarak gerçekleştirilen bilgi alışverişini kapsar. Sosyal medya platformları arasında bulunan Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve buna benzer tüm ortamların yanı sıra mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Telegram, e-mail ve bunun gibi tüm araçlar, bilişim sistemleri arasında yer alır. Halk arasında bu tür ortamlarda ortaya çıkan suçlarla ilişkin açılacak ve açılan dava süreçlerini üstlenen avukatlara; "bilişim hukuku avukatı", "bilişim suçları avukatı", "sosyal medya avukatı", "internet avukatı" gibi isimler verilmektedir. Mevzuatta bilişim avukatlığı ve internet avukatlığı gibi bir uzmanlık alanı bulunmamaktadır. Avukatlar, çalışmaları kapsamında tüm davaları üstlenebilmekte ve dava süreçlerini yönetebilmektedir. Bununla birlikte bilişim hukuku alanında daha fazla dava üstlenen ve kendisini bu alanda geliştirmeyi tercih eden avukatlar, "bilişim hukuku avukatı", "bilişim suçları avukatı", "sosyal medya avukatı", "internet avukatı" olarak isimlendirilebilmektedir.

 

Bilişim hukuku alanında daha önce birçok çalışma gerçekleştirmiş avukatlar, davanın vekil lehine sonuçlanmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilir. Hangi durumlarda nasıl hareket edileceğini bilen bilişim avukatları, kişinin haklarının da korunmasını sağlar. Dava sürecinin profesyonel şekilde yönetilmesi de davaların olumlu neticelendirilmesine katkıda bulunur.

 

Bilişim suçları nedir, bilişim suçları avukatları hangi davaları üstlenebilir?

 

Bilişim hukuku; internet hukuku, e-ticaret hukuku, bilişim suçları, dijital reklamcılık, kişisel verilerin korunması hukuku, elektronik ticaret hukuku, siber güvenlik hukuku, elektronik imza ve güven hizmetleri, elektronik tebligat, dijital tüketici hukuku, siber istihbarat, online medya hukuku ve buna benzer tüm çalışmaları kapsayan hukuk bölümü olarak değerlendirilebilir. İnternet ortamında kullanılabilecek bir cihaz ile gerçekleştirilen hakaretler, kötü paylaşımlar, tehditler, bilgisayar sistemleri ile yetkili olunmayan bir ortamın dinlenmesi, bilgisayarların sabote edilmesi, bilgisayar ile başkalarının dolandırılması, bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilen sahtekarlıklar, yasal olarak korunan bir yazılımın deşifre edilmesi ve kullanılması ve buna benzer durumlar, bilişim hukuku kapsamında değerlendirilir.

 

İzmir bilişim hukuku - suçları (sosyal medya) avukatı, siber suçlar avukatı ücreti

 

Bilişim ortamları kullanılarak işlenen tüm suçlar, bilişim suçları olarak tanımlanabilir. TCK 243, 244, 245 ve 245/a maddelerinde yer alan bilişim sistemine girme suçları, sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme, banka kartının kötüye kullanılması ve yasak cihaz - program kullanma suçları olarak belirlenmiştir.

 

Bilişim sistemine girme suçu olarak ayrılan suçlar, sosyal medya araçları ve iletişim sistemlerinin kullanılarak ortaya çıkarılan ve en çok karşımıza çıkan bilişim suçlarıdır. Bu kapsamında bir kişinin e-mail hesaplarına giriş yapılması, sosyal medya hesaplarının şifresinin kırılarak sosyal medya hesaplarına girilmesi, kişinin şifresinin bir program aracılığıyla öğrenilmesi ve buna benzer durumlar, bilişim suçu olarak kabul edilir. Bu suçların ispatları, kişilerin IP adreslerinin tespiti ile mümkün olmakta ve kısa süre içinde bu suçu işleyen kişi tespit edilebilmektedir. Dava sürecinde bu suça tanık olan kişilerin beyanları da önem taşımakta, savunmalar ve iddialar da bu kişilerin tanıklıkları ile gerçekleştirilebilmektedir.

 

İzmir bilişim suçları avukatı hangi çalışmaları gerçekleştirir?

 

  • Hakaret, tehdit, dolandırıcılık, içerik kaldırma, e-ticaret ve buna benzer konularda da bilişim hukuku avukatları görev yapar.
  • Sosyal medya hesaplarından taciz eyleminin gerçekleştirilmesi, cinsel organ fotoğrafı, videosu, cinsel taciz eylemini oluşturan sözlü ifadelerde bilişim hukuku avukatı hizmet sunar.
  • SMS, WhatsApp ve e-posta aracılığıyla şantajda bulunma ve tehdit gibi durumlarda bilişim avukatları çalışma gerçekleştirilir.
  • Kişilerin kişisel verilerinin internet üzerinden ele geçirilmesi, internet üzerinden zararlı içeriklerin paylaşılması ve yayılmasında bilişim hukuku avukatı çalışma yapar.
  • Bilişim hukuku avukatları, bilişim hukuku teknolojileri alanındaki güncel gelişmeleri takip eder, lisanslama ve hakların korunması kapsamında gerçekleştirilecek işlemlerin takibini sağlar.
  • İnternet ortamında oluşan suçlarla ilgili dava süreçlerini yürüten bilişim suçları avukatları, banka ve kredi kartı bilgilerinin kötüye kullanılmasından doğan davaların da takibinde görev alır.
  • İnternet üzerinden satış yapan işletmelere hukuki danışmanlık sunan avukatlar, e-ticaret ve e-imza uygulamalarına yönelik hukuki danışmanlık da gerçekleştirir.
  • Oluşturulan sahte içerik ve sahte sosyal medya hesaplarının kapatılması ve bu süreçlerin takibi de bilişim hukuku avukatları tarafından üstlenilir.

 

İzmir bilişim hukuku - suçları (sosyal medya) avukatı, siber suçlar avukatı ücreti

 

Eşler arasında sosyal medyada hakaret - tehdit durumlarında hukuki süreç nasıl işler?

 

Boşanma davalarında eşlerin birbirine Facebook, Twitter, WhatsApp ve buna benzer ortamlardan hakaret etmesi, eşlerinin birbirini tehdit etmesi gibi durumlar sıkça görülüyor. Avukatlar, bu tür ortamlardan elde edilen delilleri, boşanma davalarında kullanabilmekte ve müvekkillerinin haklarını koruyabiliyor. Eğer eşlerden biri hakkında aldatma şüphesi bulunuyorsa, bu tür iddiaları destekleyecek fotoğraflar da sosyal medya hesaplarında, WhatsApp görüşmelerinde ve buna benzer konuşmalarda elde edilebiliyor. Bu ortamlardan elde edilecek deliller de boşanma sürecinde kişilerin ellerini kuvvetlendiren unsurlar arasında kendine yer buluyor.

 

Kredi kartlarının kötüye kullanılması da bilişim suçları kapsamında değerlendirilir. Kredi kartlarının kopyalanması ya da internet yoluyla bu kart numaralarının girişi yapılarak alışveriş gerçekleştirilebilmesi, bilişim suçları kapsamında yer alır. Pos cihazları üzerinden sahtekarlıkların tespit edilmesi, kartların izinsiz kullanılması, kişinin bilgisi dışında yapılan havaleler ve buna benzer detaylar

 

Banka ve kredi kartının kötüye kullanılması suçu, kredi ve banka kartlarının yaygınlığı nedeniyle en sık ve kolay işlenen bilişim suçudur. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunun bilişim suçları arasında düzenlenmesinin nedeni kartların kullanılırken elektronik araçlar kullanılarak fiziksel yöntemlerle veya internet kullanılarak bilişim sistemleri üzerinden suçun işlenebilmesidir. Örneğin, pos cihazları üzerinden yapılan sahtekarlıkların tespiti, internet üzerinden yapılan alışverişlere kart bilgilerinin izinsiz kullanılması veya kartlara fiziksel erişim nedeniyle doğrudan bankamatikten yapılan havaleler veya çekimlerin tamamı banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunu oluşturur. Bilişim suçu avukatı, banka ve kredi kartının kötüye kullanılması suçunun ispatı açısından daha fazla teknik imkana sahiptir. Çünkü, kartların fiziksel olarak kullanıldığı yerlerde kamera, mobese veya benzeri kayıt sistemleri olabilmektedir.

 

Yasak cihaz veya program kullanma suçu; bir cihazın, bilgisayar programının, şifrenin veya sair güvenlik kodunun, sadece bilişim suçların işlenmesi için veya bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle işlenebilen diğer suçların işlenmesi için, yapılması veya oluşturulması durumunda söz konusu olur. Örneğin, insanların instagram, facebook veya twitter profillerine izinsiz ulaşmak için üretilen bir yazılımı kullanan kişi bu suçu işlemiş olur. Bilişim suçu avukatı, öncelikle yasak cihaz veya programın mahiyeti açısından teknik inceleme yaptırtarak, bu cihaz veya programı kullanan kişinin suç işleyerek neden olduğu zararları ve başkaca suçların işlenip işlenmediğini de araştırmalıdır.

 

İzmir bilişim hukuku - suçları (sosyal medya) avukatı, siber suçlar avukatı ücreti

 

İzmir bilişim avukatı ile internetten içerik silme ve kaldırma nasıl gerçekleştirilir?

 

Bilişim avukatları, müvekkillerinin talebinin ardından internetten içerik kaldırma, erişime engelleme gibi çalışmaları sulh ceza hakimliğine başvurarak gerçekleştirebilir. Web sitesinin ilgili bölümüne yapılacak engellemelerinin gerçekleşmesi için bazı unsurlar bulunur. İçeriğin kişilik haklarının ihlali, suç işlenmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlali, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ihlali, internette unutulma hakkı ve kamu yararı - düzeninin sağlanması amacıyla bir içeriğin silinmesi ve engellenmesi mümkün olmaktadır.

 

İzmir bilişim hukuku (sosyal medya) avukatı

 

İzmir avukat olarak, sosyal medya araçları da dahil olmak üzere internet aracılığıyla gerçekleştirilen hakaretler, kötü paylaşımlar, tehditler, bilgisayar sistemleri ile yetkili olunmayan bir ortamın dinlenmesi, bilgisayarların sabote edilmesi, bilgisayar ile başkalarının dolandırılması, bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilen sahtekarlıklar, yasal olarak korunan bir yazılımın deşifre edilmesi ve kullanılması gibi birçok konuda müvekkillerimize hizmet sunmaya devam ediyoruz. Siz de İzmir bilişim hukuku avukatı, İzmir sosyal medya avukatı ve buna benzer konularda gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan yararlanmak ve aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için bizimle iletişime geçebilir, yapacağımız görüşmenin ardından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

İzmir bilişim hukuku, sosyal medya, siber suçlar avukatı ücretleri

 

Bilişim hukuku, sosyal medya ve siber suçlarla ilgili araştırma gerçekleştiren kişilerin ve kurumların da en çok merak ettiği konular arasında "İzmir bilişim hukuku avukatı ücretleri", "İzmir siber suçlar avukatı ücretleri", "Bilişim hukuku avukatı ücretleri", "Sosyal medya avukatı ücretleri" ve buna benzer ifadeler yer alıyor. İzmir bilişim hukuku avukatı ücretleri", "İzmir siber suçlar avukatı ücretleri", "Bilişim hukuku avukatı ücretleri", "Sosyal medya avukatı ücretleri", gerçekleştirilecek çalışmalara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Siz de İzmir bilişim hukuku avukatı ücretleri", "İzmir siber suçlar avukatı ücretleri", "Bilişim hukuku avukatı ücretleri", "Sosyal medya avukatı ücretleri" hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir ve fiyat konusunda bilgi edinebilirsiniz.

 

En iyi bilişim hukuku - sosyal medya - siber suçlar avukatı ne anlama geliyor?

 

Bilişim hukuku konusunda yardıma ihtiyaç duyan ve dava açmayı ya da kendini savunmayı düşünen kişiler de en iyi bilişim hukuku avukatı, en iyi sosyal medya avukatı ve en iyi siber suçlar avukatı aramalarını yapmaya devam ediyor. Türkiye’de avukatlar, bağlı oldukları avukatlık kanunu gereğince müvekkillerinin haklarını korumakla yükümlüdür. Bu nedenle en iyi bilişim hukuku avukatı, en iyi sosyal medya avukatı ve buna benzer ifadeler, gerçeklik taşımamaktadır. Bununla birlikte dava süreçlerini doğru şekilde yöneten, delillerin araştırılmasında azami çalışmayı gerçekleştiren ve müvekkillerin haklarını koruyan avukatlar, çevresindeki kişiler tarafından en iyi bilişim hukuku avukatı olarak isimlendirilebilmektedir. İzmir avukat olarak, bilişim hukuku alanında daha önce bu süreçleri yöneten ve bu alanda uzmanlaşmayı tercih eden avukatlardan hizmet almanızı tavsiye ederiz. Bilişim avukatı seçimi, başarılı sonuç elde edilmesi için en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir.

 

Bizimle iletişime geçmek için “AVUKATA SOR” ya da “İLETİŞİM” sayfalarını kullanabilir, talebinize uygun yanıt alabilirsiniz. Bizimle WhatsApp üzerinden iletişim kurabilir, aklınıza takılan sorulara yanıt alabilirsiniz. İzmir Avukat olarak, size UZMANLIKLARIMIZ çerçevesinde bilgi vermekten memnuniyet duyacağız.